31 grudnia 2012

Szczupłe jest piękne? Wiele kobiet, skuszonych zdjęciami modelek i aktorek w magazynach, marzy o podobnej figurze. Jednak nie wszystkim dana jest talia osy, czy wyjątkowo płaski brzuch. Trzeba uważać, aby nie przekroczyć cienkiej granicy między marzeniami o nienagannej sylwetce, a popadnięciem w chorobę. Anoreksja- to słowo bije ostatnio rekordy popularności. Jadłowstręt dotyczy już nie tylko młodych dziewczyn. Coraz częściej na tę chorobę o podłożu psychicznym zapadają mężczyźni. Głodówka może doprowadzić chorego do zasłabnięć, ciągłego poczucia zimna, zawrotów głowy. Zarówno rodziny, jak i osoby borykające się z tym problemem, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że anoreksji nie da się wyleczyć samodzielnie, bez pomocy specjalisty. Niektórym osobom już niestety nie da się pomóc, jednak w ponad połowie przypadków anoreksję da się wyleczyć bez śladu, to znaczy bez możliwości nawrotu choroby. W zapobieganiu chorobie ważne jest budowanie poczucia zaufania w rodzinie i uświadamianie już małym dzieciom, że są wyjątkowe i piękne, niezależnie od kreowanego przez media ideału. Zawody zaufania publicznego kuszą wielu młodych ludzi perspektywą godziwego zarobku oraz spełnienia zawodowego. Przede wszystkim jednak wizją tego specyficznego rodzaju poważania, okazywanego przez otoczenie. Jednym z tych szanowanych zawodów jest lekarz. Młodzi ludzie wybierający ten kierunek powinni jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakim kierunkiem naprawdę jest medycyna i kierować się nie tylko stereotypami obiecującymi ciężkie studia na granicy wytrzymania, ale później rajskie życie w bogactwie. Od młodych adeptów kierunków medycznych wymaga się nie tylko dobrych wyników z matury z biologii. Równie ważna jest umiejętność szybkiego pochłaniania dużej ilości wiedzy encyklopedycznej. Jednak dla przyszłych lekarzy nie tylko to nie powinno stanowić problemu. Przede wszystkim powinni czuć to, co niektórzy nazywają powołaniem. Mowa o chęci niesienia pomocy cierpiącym i potrzebującym. To samo dotyczy się osób chcących zająć się zawodowo pielęgniarstwem, fizjoterapią, czy farmacją. Nie straszna powinna być im też historia, gdyż jej elementy również wchodzą w skład studiów.

30 grudnia 2012

Epidemie Ludzi współczesnych przerażają pojawiające się w mediach informacje o epidemii różnych odmian grypy, jak choćby ptasia, czy świńska. Alarmujące artykuły sieją panikę wśród osób obawiających się nieznanej i, co gorsza, przez to nieuleczalnej choroby. Jednak zdajemy się zapominać o epidemiach, podczas których śmiertelność była o wiele większa. Epidemiach, które kilkukrotnie zdziesiątkowały Ziemię, gdyż ówczesna medycyna nie radziła sobie z wirusem choćby tak powszechnej dla nas grypy. Już w piętnastym wieku Europejczycy sprowadzili do Ameryki ospę. Nie wiedzieli wtedy, że tubylcy nie są odporni na tę chorobę i po kilku latach zmarło dziewięćdziesiąt pięć procent autochtonów. W wieku czternastym w Europie strach budziło słowo „dżuma”. Ta obecnie opanowana i uleczalna choroba doprowadziła do zmniejszenia ludności na świecie o połowę. Po pierwszej wojnie światowej glob ogarnęła inna epidemia, która pochłonęła miliony ofiar. Grypa zwana „hiszpanką” objawiała się wypełnieniem płuc osoby chorującej płynem i w rezultacie śmierć przez uduszenie.

30 grudnia 2012

Zdrowie Dobre funkcjonowanie to podstawa naszego życia, które jest przecież dla nas istotne i praktycznie najważniejsze. Właściwe nie wiadomo, czy to życie rzeczywiście jest najważniejsze, bowiem na pierwszy rzut oka widać, że większość ludzi nie dba o swoje zdrowie, a co za tym idzie o swoje życie. Palimy, pijemy, jemy nieodpowiednio i do tego nie ruszamy się zbytnio, a to wszystko z pewnością nie jest dla naszego organizmu dobre i nie działa dobrze na nasze zdrowie, samopoczucie i komfort życia. Zdrowie powinno być dla nas najważniejsze, bowiem to właśnie ono pozwala nam na różne czynności, na ich wykonywanie i na cieszenie się różnymi przyjemnościami, a nawet na to, że wykonujemy coś, co niekoniecznie wykonywać lubimy. Codzienne, zwykłe czynności które sprawiają nam niejednokrotnie mało przyjemności, bez zdrowia są nagle doceniane i wywołuje to dbanie o swoje zdrowie. Czasem jednak bywa już za późno, dlatego powinno dbać się o zdrowie cały czas i wiedzieć, co powinniśmy dla niego robić, co jest dla niego odpowiednie a co nie jest… Czasami w naszym życiu pojawiają się różne sytuacje i wydaje nam się, że właśnie to jest dla nas odpowiednie, a coś innego, co wydaje się złe, rzeczywiście może powodować dla nas złe konsekwencje. Czasami mamy rację, jednak jest coś, w czym zwykle możemy się mylić. Otóż istnieją pewne elementy w naszym życiu, a raczej pewne organizmy, które z pozoru wydają się źle działać na nasz organizm i nasze zdrowie, a tak naprawdę mogą one działać dobrze. Tak jest z wieloma rzeczami, wieloma elementami, które działają na nasze życie, ale wszystko jest źle traktowane po prostu ze względu na brak odpowiedniej wiedzy. Powinniśmy interesować się wszystkim co tylko możliwe, w szczególności jeśli dotyczy to naszego zdrowia. Zdrowie bowiem powinno być dla nas najważniejsze i to o nie najbardziej powinniśmy dbać, bowiem bez zdrowia byłoby nam ciężko cieszyć się z jakichkolwiek przyjemności życia i niestety dopiero wtedy byśmy co nieco docenili. Jednymi z tych właśnie elementów, które mogą wydawać się zł, a są dobre, są bakterie.

29 grudnia 2012

Rodzaje medycyny Medycyna, jako nauka empiryczna, czyli oparta na doświadczeniu dzieli się na różne rodzaje. Tak zwane specjalizacje medycyny stworzone zostały po to, ponieważ jedna osoba nie jest w stanie wiedzieć dokładnie wszystkiego. Każdy człowiek ma predyspozycje do czegoś innego i tak samo jest wśród lekarzy. Jedni specjalizują się w leczeniu oczu, inni uszu a jeszcze inni jakiś dolegliwości wewnętrznych. Rozwój medycyny pozwolił na to, by stworzyć bardzo wiele takich specjalizacji, gdzie każdy lekarz może wykazać się na innym polu i pomóc ludziom lepiej, niż zrobiłby to będąc lekarzem od wszystkiego. Dziedziny medycyny, czy jej tak zwane specjalizacje to między innymi alergologia, chirurgia, która również dzieli się na inne rodzaje, czy też urologia. Oprócz tego medycyna wyróżnia jeszcze takie dziedziny jak dermatologia, w której skład wchodzi tak potrzebna nam kosmetologia, epidemiologia, farmakologia czy też kardiologia. Nie brak też dla medycyny dziedzin takich jak onkologia czy endokrynologia. Wszystkie te i jeszcze wiele innych specjalizacji jest niezwykle ważnych. Rozwój medycyny pozwolił ludziom na stworzenie naprawdę bardzo wielu dobrych rzeczy i wiedzą to wszyscy, bowiem wszystkie tego typu czynności są udokumentowane, by nitko nich nie zapomniał i żeby w razie potrzeby móc wrócić do podobnego przypadku i oprzeć się na nim, cały czas się ucząc. Zawód lekarza bowiem to zawód, w którym człowiek uczy się cały czas. Nigdy nie wiadomo co się stanie, zawsze może pojawić się coś, co człowieka zaskoczy, a rozwój medycyny pozwala na t, by zaskoczenia te stawały się coraz mniej bolesne i czasami nawet śmiertelne. Potrzeba medycyny jest ogromna, bowiem dzięki niej ratowane jest życie bardzo wielu ludzi. Medycyna, która kiedyś nie była tak bardzo rozwinięta jak dzisiaj, również ratowała życie ludziom, ale w znacznie mniejszych ilościach. Z powodu braku tak światłych umysłów i czasami ograniczenia, a dodatkowo jeszcze poprzez brak higieny i odpowiednich narzędzi, człowiek niejednokrotnie miał na swoim koncie więcej ofiar niż pożytku. Jednak niestety również to było potrzebne, bowiem dzięki nawet błędom rozwój medycyny stawał się coraz większy, aż do dnia dzisiejszego.