28 lutego 2013

Bakterie Są na świecie organizmy, których w ogóle nie widać gołym okiem, a których jest mnóstwo i które mogą spowodować dla nas ogromne zagrożenie. To bakterie, które są organizmami niezwykłymi, rozprzestrzeniającymi się niezwykle szybko i przede wszystkim działającymi zarówno dobrze jak i źle. Otóż bakterie, jako te małe organizmy dzielą się na bakterie dobre i bakterie złe. Taka wiedza jest nam potrzebna, bowiem czasami możemy doprowadzić do momentu, kiedy będziemy całkowicie wyzbywać się bakterii i pozbędziemy się również tych, które są naszemu organizmowi niezwykle potrzebne. Żywe kultury bakterii, co często słyszymy, są nam potrzebne i to, że nazywane są bakteriami wcale nie oznacza, że są dla nas niebezpieczne. Niektóre bakterie oczywiście są dla nas zagrożeniem, inne natomiast mogą nam pomóc. Wszystko zależy od tego jakie działanie ma dana bakteria i gdzie się one dostaną. Bakterie to bardzo proste organizmy, które niestety powodują bardzo skomplikowane efekty, z których niejednokrotnie ciężko się wychodzi. Jednak czasami bakterie pomagają nam na znalezienie sposobu jak sobie z nimi samymi radzić. Różnie to bywa, tak czy inaczej bakterie są nam zarówno potrzebna jak i zbędne… Nawet niektóre mało apetyczne zdarzenia, które mają miejsca w przyrodzie mają przecież swój cel, wszystko jest tak skonstruowane, aby tworzyło jedną całości aby zależności między pewnymi elementami odpowiednio się uzupełniały i warunkowały. Dokładnie tak samo jest z bakteriami,które muszą istnieć, bowiem są częścią tego świata i chociaż potrafią zdziałać wile złego, to tak naprawdę działają również wiele dobrego. Bakterie, z uwagi na to, że dzielą się na różne rodzaje, mogą powodować także najróżniejsze dobre jak i złe efekty. Bakterie, które krążą po świecie są niebezpieczne, najczęściej jeśli zetkniemy się nimi oko w oko, a właściwie, jeśli doprowadzimy je do naszego organizmu. Dlatego właśnie kładzie się tak duży nacisk na mycie rąk przed posiłkiem, co wydaje się być banalne a działa jak najlepsza ochrona. Jednak bywają przecież bakterie dobre, które specjalnie „wprowadza” się do organizmu, bowiem działają one pozytywnie. To chociażby bakterie zawarte w jogurtach znane jako żywe kultury bakterii.

30 grudnia 2012

Epidemie Ludzi współczesnych przerażają pojawiające się w mediach informacje o epidemii różnych odmian grypy, jak choćby ptasia, czy świńska. Alarmujące artykuły sieją panikę wśród osób obawiających się nieznanej i, co gorsza, przez to nieuleczalnej choroby. Jednak zdajemy się zapominać o epidemiach, podczas których śmiertelność była o wiele większa. Epidemiach, które kilkukrotnie zdziesiątkowały Ziemię, gdyż ówczesna medycyna nie radziła sobie z wirusem choćby tak powszechnej dla nas grypy. Już w piętnastym wieku Europejczycy sprowadzili do Ameryki ospę. Nie wiedzieli wtedy, że tubylcy nie są odporni na tę chorobę i po kilku latach zmarło dziewięćdziesiąt pięć procent autochtonów. W wieku czternastym w Europie strach budziło słowo „dżuma”. Ta obecnie opanowana i uleczalna choroba doprowadziła do zmniejszenia ludności na świecie o połowę. Po pierwszej wojnie światowej glob ogarnęła inna epidemia, która pochłonęła miliony ofiar. Grypa zwana „hiszpanką” objawiała się wypełnieniem płuc osoby chorującej płynem i w rezultacie śmierć przez uduszenie.

18 grudnia 2012

Dobre i złe strony bakterii Bakterie to takie organizmy, które jednocześnie budzą przerażenie w wielu ludziach, gdzie w innych natomiast budzą wręcz fascynacje. Gdyby nie takie zróżnicowanie ludzi i ich zainteresowań wiele rzeczy na świecie nadal byłoby nie wyjaśnionych i nie wiedzieli byśmy jak radzić sobie z pewnymi występującymi problemami. Otóż bakterie mogą zarówno być dla nas zagrożeniem, ale przynosić też wiele zalet. Jakich? Najlepszym przykładem są chociażby bakterie, które przynoszone są do naszego organizmu w jogurtach, znane nam jako żywe kultury bakterii. To nic innego jak dobre bakterie, które znajdują się w jogurtach i które są dla naszego organizmu potrzebne. Tak samo chociażby w naszej jamie ustnej czy nieco dalej, mimo że są tam bakterie niedobre, to s również takie, które działają dobrze. Jednak korzyści płynące z bakterii są jeszcze inne. Otóż bakterie są przede wszystkim przydatne w różnych badaniach, dzięki czemu niejednokrotnie wynajduje się przeróżne szczepionki, które chronią nas przed chorobami dzięki czemu możemy czuć się bardziej bezpieczni. Bakterie to tak małe elementy nasze życia, że nie jesteśmy w stanie ich zauważyć. To mikroorganizmy, które niestety znajdują się wszędzie i które mogą być dla nas zarówno przydatne i działać pozytywnie jak i bardzo zagrażające. Z tych bakterii, które są dla nas zagrożeniem nie można sobie drwić, bowiem nawet najmniejsza bakteria może nam zaszkodzić, jeśli dostanie się w nieodpowiednie miejsce w nieodpowiednim wręcz czasie. Bakterie mogą mieć bardzo negatywne skutki, szczególnie, kiedy zetkną się z naszym organizmem. „Złe bakterie” mogą spowodować bardzo wiele chorób, z których ciężko jest wyjść, jeśli je zbagatelizujemy. Mało osób wie, że ta najprostsza, najbardziej popularna grypa, nieleczona i odpowiednio nie wyleczona może nam zagrażać przez cały czas a związane z nią powikłania mogą stać się ogromnym zagrożeniem. Bakterie często nie są same w sobie tak groźne, bowiem groźne jest to, co potrafią później wywołać. To tego należy się bać i wystrzegać, bowiem nigdy nie wiadomo co może się stać, zatem podstawowa ostrożność nie zaszkodzi.

18 grudnia 2012

Dobre i złe bakterie? Świat składa się z różnych elementów i różnych organizmów, które tak naprawdę razem powodują, że jest on tak wspaniały i różnorodny. Wszystko co się dzieje zatacza pewien krąg, wszystko ma swój cel, swoje zadanie, właściwie nic nie dzieje się przypadkowo – to przynajmniej teoria wielu ludzi. Patrząc na przyrodę rzeczywiście można tak stwierdzić, bowiem da się zauważyć, że akcja wywołuje reakcję, że wszystko co się dzieje ma przyczynę i odpowiedni skutek, będący dla jednych co prawda negatywny ale dla innych pozytywny. Tak samo jest z bakteriami, mamy bakterie, które powodują dobre skutki jak i te, które powodują złe skutki. Są one jednak potrzebne, bowiem nawet e niebezpieczne bakterie, chociażby znajdujące się w psującym się jedzeniu czy rozkładach innych organizmów są potrzebne, bowiem powodują, że wszystko nie zostaje po prostu na zawsze na ziemi. Bakterie mimo iż wydają się być czym są najgorszym na świecie, to dopóki żyjemy odpowiednio nie powinny bardzo nam grozić, a czasami nawet dobrze mieć z nimi styczność by się uodpornić.